General Assembly
of the Church of God
in Michigan

"equipping local congregations
to extend the Kingdom of God"

2019 Leadership Directory

Board of Directors

Herbert Banks, Chair; Jeffery Salisbury, Vice-Chair; Robert Butler, Secretary, Bill Ferguson, Lucius Hayward, Mary Hirakis, Doug Irving, Connie Mashue, John Mattern, Alexandra Weeks, Miosha Robinson, William Jones, Joeli Ballard, ex-officio.

Executive Committee

Herbert Banks


Rev. Dr. Herbert Banks, Chair

New Creation Church of God, Flint

Jeff Salisbury


Jeffery Salisbury, Vice-Chair

New Horizons Community Church, Jackson

Robert Butler


Rev. Robert Butler, Secretary

West Court Street Church of God, Flint

Assembly Ministries

Church Health Ministry

Bill Ferguson, Chair; Tom Whitesel, Vice-Chair; Matthew Chesney, David Colp, Jack Perkins, Chris Slosser, Daniel Whiting, Jerry Lyon, staff.

Credentials Ministry

John Davey, Chair; Dale Turner, Secretary, Terry Bernard, Robert Confer, Michael Harris, Michael Massey, John Mellish, William Jones, staff.

Pastoral Health Ministry

John Mattern, Chair; Jeffrey Eckman, Mary Lockley, Janell Robinson, Mary Shawl-Ranke, Mike Simmons, Sheryl Thompson, William Jones, staff.

Youth Ministry

Alexandra Weeks, Chair; James Bryde, Matthew Derby, Emily Potter, Shelby Sandborn, Mark Staton, Ex-officio: Richard Forsman, Michigan Singers; Kelley Dendel, Warner Camp; Jerry Graham, MSLI; Matt Stone, YCTF; Connie Graham, Director of Youth Ministry, William Jones, staff.

Assembly Committees

Audit Committee

Melody Capsel, Jerry Johnston, Chris Walker, William Jones, staff.

Business Committee

Harold Lockley, Chair; Alruthus Dulin, Ron Nuckles, Michael Potter, Nathan Workman, William Jones, staff.

Michigan Student Leadership Institute (MSLI)

Jerry Graham, Chair; James Bryde, Ben Kreider, Jim Sirks, Connie Graham, Director of Youth Ministry, William Jones, staff.

Personnel Committee

John Miller, Paul Myers, Kimme Nuckles, Mike Stone, Jerome Willis, William Jones, staff.

Program Committee

Jeffery Salisbury, Chair; James Blake, Robert Dulin, Ellsworth Jackson, Jake Seaton, William Jones, staff.

Youth Convention Task Force

Matt Stone, Chair; Tori Eckman, Leo Robinson II, Jenny Salas, Jessica Staton, Dan Steenbergh, Heidi Steenbergh, Alexandra Weeks, Caleb Weeks, Connie Graham, Director of Youth Ministry, and William Jones, staff.

Youth Winter Retreat Task Force

Krystal Kotesky, Mike Mazurek, Shelby Sandborn, and Connie Graham, Director of Youth Ministry